Za pravdu má smysl bojovat

07.07.2022

Je jen málo českých osobností, které dokázaly změnit dějiny i za hranicemi této země. A je také málo českých osobností, o kterých se vyučuje ve školách v Evropě a Americe dodnes. Jednou z takových je mistr Jan Hus, který předběhl svoji dobu o více než 100 let.

Paradoxně mu k tomu dopomohla tragická událost, kterou si dnes připomínáme. Hus ve své době kritizovat církev za to, co dělala špatně. Hlásal v podstatě to, co si ostatní mysleli, pouze se to báli říci nahlas. Věřil v pravdu. Tu bral za nejvyšší instituci, kvůli které je možné neuposlechnout.

A jelikož své názory neodvolal, byl upálen. Jeho popel byl pak před Kostnicí vysypán do Rýna, aby z něj nic nezůstalo jeho věrným. Tak moc se tehdy Husa báli. Nepovedlo se a jeho odkaz přežil i více než 600 let.

Dnes nám upálení za pravdu naštěstí už nehrozí, ale pravda je stále v ohrožení. Mediální tlak ze všech stran je tak velký, že raději mlčíme, než abychom hájili pravdu. Najde se skutečně jen málo odvážlivců, kteří jsou schopni pro svou pravdu snést opravdu vše. Pro pravdu má ale smysl bojovat. Vždy. Ať už v 15. století nebo ve století jednadvacátém.