Ve Vimperku o pomoci školkám

20.10.2022

Vimperk řeší navýšení kapacity v mateřských školách

Jak navýšit kapacitu mateřských škol a zda pomůže obcím připravovaná novela, která by zavedla možnost tzv. sousedského hlídání předškolních dětí. Nejen o těchto tématech bude v pátek 21.10. hovořit jihočeská poslankyně a místopředsedkyně sociálního výboru Pavla Pivoňka Vaňková (STAN) se starostkou Vimperku Jaroslavou Martanovou (STAN).

Jednání se účastní také obě ředitelky vimperských mateřských škol Klostermannova a 1. máje. "Vimperk se dlouhodobě velmi dobře stará o své obyvatele. To samozřejmě platí také o zajištění dostupnosti péče pro předškolní děti. Míst v mateřinkách je dlouhodobě v celorepublikovém měřítku nedostatek. Obce to řeší různými způsoby, ve Vimperku dokonce zvažují zřídit třetí mateřskou školu," uvedla poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková, která městu představí možnosti řešení, včetně zmíněné novely, která zavede tzv. sousedského hlídání.

To počítá s tím, že maminky, které jsou doma se svými dětmi, by mohly hlídat cizí potomky. Od státu by dostaly příspěvek. Pomohly by tak přetíženým školkám. Po návštěvě MŠ Klostermannova se poslankyně Pivoňka Vaňková přesune do Mateřského centra Bodlina, kde se setká s maminkami. Zjišťovat bude mimo jiné, zda bude o sousedské hlídání zájem.