STAROSTOVÉ pro Jihočeský kraj

15.01.2024

Hnutí Starostové a nezávislí v Jihočeském kraji (STAN) a Hnutí Občané pro Budějovice (HOPB) podepíší 15. ledna memorandum o spolupráci. Do nadcházejících krajských a následně i komunálních voleb tak půjdou společně.

"Podpis memoranda je významným okamžikem pro obě hnutí, která mají k sobě historicky blízko. Bylo by škoda nespojit síly a nespolupracovat. Naše hnutí je velmi silné v jihočeských městech a obcích a HOPB má významnou podporu i výsledky v Českých Budějovicích. Dohromady tak utvoříme personálně a odborně silnou koalici," uvedl předseda jihočeského STAN Jaroslav Havel.

Na spolupráci se obě hnutí dohodla na podzim loňského roku, následně pokračovala jednání o obsahu memoranda. "Jsme si vědomi, že jižní Čechy nejsou jen České Budějovice. V našem kraji nesmí být nikdo opomenut," prohlásil předseda HOPB Ivo Moravec.

STAN a HOPB nyní začnou sestavovat společnou kandidátku s názvem STAROSTOVÉ pro Jihočeský kraj pro podzimní volby do krajského zastupitelstva a sestaví společný program. "Chceme být zejména partnery pro jihočeská města, obce a také pro všechny obyvatele, kteří v nich žijí. Rádi bychom přenesli zkušenosti a dobrou praxi z našich měst a obcí na krajskou úroveň," sdělila lídryně Starostů do krajských voleb a úspěšná starostka Vimperku Jaroslava Martanová.

Obě hnutí se v memorandu shodla mimo jiné na tom, že budou podporovat demokracii a otevřenou politiku, omezovat byrokracii a zbytečnou administrativu, bojovat proti korupci a klientelismu.

"Vznikla tak silná koalice, která se může opřít o velmi dobré výsledky v jihočeských městech a obcích a podporu a zkušenosti z projektů a vedení Českých Budějovic," reagovala na koalici poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková.