Pomáhám starostům

28.12.2023

Jako poslankyně pravidelně pomáhám jihočeským starostům

V Poslanecké sněmovně jste sice první volební období, zkušenosti z politiky ale máte více než dvacetileté. Pomohly Vám ve vaší práci ve Sněmovně?

Jednoznačně. V komunální politice jsem se naučila, jak důležité je mít přímý kontakt s občany a být schopna rychle reagovat na jejich potřeby. Tento bezprostřední přístup přenáším i do Sněmovny, i když zde čelím větším překážkám a také předsudkům. Je zřejmé, že na národní úrovni je třeba vést dlouhé diskuse a najít kompromisy mezi různými politickými frakcemi, což není vždy úplně jednoduché.

Jak jste se zatím vypořádala s nekonečnými obstrukcemi opozice?

Jako Starostové a nezávislí jsme z komunální politiky zvyklí pracovat a plnit náš program, a to ať už jsme ve vedeních měst a obcí nebo v opozici. To jsme přenesli i do Poslanecké sněmovny a také na vládu. Zde jsme ale bohužel narazili na zcela jinou realitu. Toto naše úsilí nám brzdí neustálé obstrukce opozice a hodinová čekání na schválení programu. Vadí mi také útoky plné účelových nepravd nebo polopravd. Praktiky, které nejsou na komunální úrovni vůbec myslitelné.

Vaše koalice čelí kritice, že nic neděláte nebo to, co děláte, je pozdě. Jak se s tímto vyrovnáváte?

Chci rozhodně prohlásit, že není pravda, že nic pro občany této země neděláme. Kdo něco takového tvrdí, tak lže nebo účelově překrucuje fakta či tvrdí polopravdy. Jako místopředsedkyně sociálního výboru a garantka STAN pro sociální oblast prohlašuji, že jsme udělali pro lidi tolik, co jiné vlády ne.

Můžete být v těch opatřeních konkrétní?

Pokud budu hovořit za sociální oblast, tak podporujeme rodiny s dětmi, důchodce, občany s vysokými náklady na bydlení, nízkopříjmové nebo lidi se zdravotním postižením. Několikrát jsme zvedli životní a existenční minimum. Navýšili jsme normativy na bydlení. Navíc žádosti jsou nyní jednodušší a lze je podat i on-line, aniž byste museli na úřad. Napravili jsme nespravedlnost u pěstounů. Zvýšili jsme přídavky na děti, příspěvek na mobilitu, zvláštní pomůcky, příspěvek pro pěstouny nebo minimální mzdu. Dokázali jsme prosadit zvýšení rodičovského příspěvku o 50 000 korun...

Nezapomínáte při tak náročné práci v Poslanecké sněmovně na Jihočeský kraj?

Rozhodně ne. Pravidelně se potkávám se starosty jihočeských měst, a to buď každé pondělí, které mám určené pro práci v regionu nebo při tzv. poslaneckém týdnu. Vyjíždím za nimi ale také ve svém volnu. Je to pro mě důležité. Pomáhám nejen těm starostům, kteří jsou zvoleni za STAN, ale i ostatním. V komunální politice nezáleží, z jaké strany jste, ale zda dokážete pomoci. Povedlo se mi přispět k akreditaci maturitního oboru Bezpečnostně právní činnost. Pro kaplickou střední školu a koneckonců pro celou Kaplici to je významná událost, protože jsou jedinou veřejnou školou, která bude tento prestižní obor nabízet.

Do Poslanecké sněmovny zvete i školy a další skupiny, aby si prohlédly prostory a seznámily se s prací poslanců…

Ne každý poslanec věnuje tolik času a pozornosti studentským exkurzím a debatám jako já. Skoro neexistuje týden, kdy bych Poslaneckou sněmovnou žáky neprovedla. Mě to neskutečně baví. Nestýská se mi tak po časech, kdy jsem byla učitelka, ale hlavně je to nesmírně osvěžující poslouchat, jak na věci veřejné pohlíží mladá generace. V Poslanecké sněmovně jsem přivítala za letošní rok téměř čtyři desítky skupin.