Podpora dětským domovům

19.01.2024

Start do nového života se rozhodla ulehčit Iniciativa Pivoňka jihočeské poslankyně Pavly Pivoňka Vaňkové mladým lidem, kteří opouštějí dětské domovy, osamostatňují se a začínají žít ve vlastním. Koncem loňského roku a začátkem toho letošního jim předala základní vybavení do domácnosti jako jsou například talíře, hrnky, skleničky nebo i hrnce. Právě tyto věci pomohou vytvořit pocit domova.

"Udělali jsme si průzkum mezi jihočeskými dětskými domovy a o toto vybavení je mezi nimi velký zájem. Přechod z dětských domovů do samostatného života je přeci jenom náročný, a to nejen psychicky, ale i finančně. Rozhodli jsme se pomoci a díky sbírce, kterou jsme uspořádali, můžeme alespoň některé děti podpořit a pomoci jim se startem do nového života," sdělila zakladatelka Iniciativy Pivoňka Pavla Pivoňka Vaňková, která je zároveň místopředsedkyní sněmovního výboru pro sociální politiku.

V pondělí 18. prosince sbírka putovala do Dětského domova v Boršově nad Vltavou a v úterý 19. prosince se dočkali také v Dětském domově v Horní Plané. "Jsme za tyto věci nesmírně rádi. V průběhu roku sice získáváme hodně sponzorských darů, žádný se ale nevěnuje tomuto tématu," konstatoval ředitel Dětského domova v Boršově nad Vltavou Miroslav Kouřil.

Ředitel Dětského domova v Horní Plané Jan Urban zmínil, že děti, které opouštějí dětský domov, mají sice nárok na finanční podporu, peníze ale většinou utratí za jiné věci, jak to koneckonců u mladých lidí bývá. "Toto je ovšem materiální pomoc, kterou by si pravděpodobně děti do domácnosti jinak nepořídily," vysvětlil Urban.

V lednu pak poslední část sbírky získali v Dětském domově ve Zvíkovském Podhradí. "Využijí ji dva sourozenci, kteří se osamostatňují. Budeme také rádi, pokud ve sbírce budete pokračovat," dodal zdejší ředitel Vilém Fink.

Sbírka rozhodně předáním věcí ve Zvíkovském Podhradí nekončí, Iniciativa Pivoňka ji letos vyhlásí znovu. "Vzhledem k tomu, že je o sbírku zájem, budeme v ní pokračovat tak, aby se dostalo i na další děti z dětských domovů," doplnila Pivoňka Vaňková, která má zároveň pro děti z dětských domovů jedno velké překvapení. Podařilo se jí zajistit vstupenky na zápasy základní skupiny českého týmu na MS v hokeji, které se koná letos v Praze. Zájem o ně je logicky obrovský.