Medaile pro hrdinku

27.06.2024

Píše se rok 1944. Malé Ernestině Švorcové, která nyní žije v Bechyni, je deset let. Od maminky dostala košík chryzantém i s kořeny. Má je odvézt vlakem na hřbitov. Jede ale k tetě a strýci, kde už čeká její tatínek. Z chryzantém vyklepe hlínu a vyndá čtyři pistole. Jsou určené ukrývanému radistovi. Jindy zase předává dalším partyzánům velmi důležité zprávy.

Takové bylo dětství Ernestiny Švorcové. Ve svých devadesáti letech se pravděpodobně dočká medaile za hrdinství. Navrhla ji na ni jihočeská poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková. Poslanecká sněmovna s návrhem souhlasila.

"Její odvaha inspiruje a při vyprávění o prožitých hrůzách druhé světové války mrazí. Vzpomínka na nacisty zavražděného tatíčka, jak mu dodnes říká, rozpláče opravdu každého. Ani po válce nezůstala stranou. Aktivně sdílela své zkušenosti a přispěla k uchování důležitých historických událostí pro budoucí generace. Jsem proto nesmírně ráda, že Poslanecká sněmovna vyslovila souhlas s mým návrhem na udělení medaile za hrdinství. Zcela určitě si ji zaslouží. Za její odvahu a za naši svobodu, k níž přispěla," vysvětlila Pivoňka Vaňková.