Mají neotřelé názory

12.04.2024

Proč mladí lidé vstupují do politiky a jsou ovlivnitelní názory ostatních? Na jaké problémy nejčastěji narážejí, pokud zasednou v zastupitelstvu nebo zda je motivací pro práci v politice finanční odměna? O těchto a dalších tématech diskutovali mladí lidé s jihočeskou poslankyní Pavlou Pivoňka Vaňkovou (STAN) a Martinem Pikousem, bývalým českobudějovickým zastupitelem za HOPB.

Hlavní motivací, proč mladí lidé vstupují aktivně do veřejného života, je chuť něco změnit. Shodli se na tom všichni. "Léta jsme nebyli spokojeni, jak to funguje u nás v obci. Řešili jsme kauzy tehdejší radnice a pak mi nabídli, zda bych nekandidoval. Teď jsem již druhé volební období zastupitelem," vyprávěl Pavel Müller, zastupitel obce Hlincová Hora u Českých Budějovic.

Diskuze se uskutečnila v Rabenštejnské věži v Českých Budějovicích a byla první z cyklu debat Pavly Pivoňka Vaňkové OVŠEM. Zúčastnily se jí na dvě desítky mladých lidí, ať už aktivních v politice nebo i těch, co jsou stále na vážkách.

"Jako dnes si vzpomínám, když se mě ptali, zda jsem v politice pouze do počtu. Proč to vůbec dělám," nadnesl další téma Karel Dundáček, člen mSTAN v Jihočeském kraji. "Těch situací, kdy mě chtěli starší kolegové poučovat jenom kvůli mému věku, jsem zažil opravdu hodně," kontroval mu Martin Pikous.

Závěrem se všichni shodli, že mladí lidé mají v politice co nabídnout. "Mladí mají neotřelé názory a mohou do komunální politiky přinést jiný pohled a nám všem ostatním otevřít oči," shrnula za všechny poslankyně Pivoňka Vaňková.