Je čas zvednout normativy

05.09.2022

Lidé zaplatí maximálně 30 %, v Praze pak 35 %, svých příjmů za bydlení. Shodla se na tom koalice a nedávno to zopakoval i premiér Petr Fiala. Tato částka vyjádřená v procentech počítá i se zálohami za energie, vodu nebo teplo. Aby pomoc státu byla efektivní, musí se zvednout tzv. normativy na bydlení, které určují výši finanční pomoci, říká poslankyně a místopředsedkyně sociálního výboru Pavla Pivoňka Vaňková (STAN).

"Bez toho to jinak nepůjde. Ceny energií i bydlení prudce rostou a současné normativy, nebo - li finanční stropy toho, co mají dávat lidé za bydlení, již neodráží aktuální náklady. Pokud chce stát opravdu efektivně pomoci, je nutné tento strop navýšit. Krok je teď na ministerstvu sociálních věcí a ministrovi Marianu Jurečkovi a my za STAN uděláme vše proto, aby se od října normativy zvýšily. V tuto dobu bude totiž docházet k zvyšování záloh za energie a růstu nákladů," zdůraznila Pavla Pivoňka Vaňková.

Jako příklad uvedla normativ na bydlení pro seniorku v Praze, který je nyní 10 121 Kč. Náklad nad tuto sumu se pak již nezohledňuje. Tato částka ale neodpovídá realitě. Tříčlenná rodina v nájmu v okresním městě má strop 12 600 Kč. Naposledy se normativ zvedal letos v lednu.

"Normativy ovlivňují velikost rodiny a obce, ale vůbec nezohledňují odlišné ceny v jednotlivých regionech. K tomu je potřeba co nejdříve připravit cenové mapy nájemného. To bude následující krok poté, co se na podzim normativy opět valorizují," dodala Pivoňka Vaňková (STAN).