Nestárnoucí smích Josefa Skupy

16.01.2022

Spejbl s Hurvínkem. Inteligentní, laskavý a také nadčasový humor. Jejich scénkám se smějeme již více než 100 let. Jejich otec Josef Skupa se narodil 16. ledna 1892 ve Strakonicích.

Odkaz tohoto velikána jsme si mohli připomenou v sobotu 15. ledna v Mladějovicích, kde Skupa bydlel a chodil do školy. Přijel sem i jeho prasynovec Pavel Skupa, který zdejším ochotníkům z divadelního souboru Skupa Mladějovice ukázal dobové materiály.

Dnes se vzpomínka konala u Skupova rodného Domu ve Strakonicích. Akci pořádala Podpůrná jednota Karla Havlíčka Borovského Strakonice. Dostalo se mi velké cti, že jsem se mohla stát členkou tohoto spolku. Děkuji.

Po oba dny jsme se při vzpomínce na nestárnoucí dvojici hodně nasmáli. Vzpomínali jsme na legendární Užovky, kdy Spejbl plísní svého potomka, že pojídá hady, kterýžto se mu ale snaží vysvětlit, že si dopřává krmě u Žofky.

Nebo třeba jak je Hurvínek se Spejblem v zoo, kde se v "deliriu" nachází condor, který se čte s k - kondor, načeš toho Hurvínek využije a taťuldu táhne k vlcům, co požírají Carculcu.

Škoda je v současné době nemáme více Skupů, Hurvínků a Spejblů. Lépe bychom poráželi tu covidovou chorost, která se v člověčenstvu tak nějak zamotala.